Darbo laikas: I–V 8–20 h; VI-VII 9–20 h
  Kontaktai: +37065064996, +37045503646, +37063600607

Dantenų skausmai

Atnaujinta: 2020 30 gegužės, 11:44

Skundžiatės jautriomis, skaudančiomis, patinusiomis bei kraujuojančiomis dantenomis? Nedelskite ir apsilankykite pas odontologą! Dantenų kraujavimas ir kitos problemos gali kamuoti skirtingo amžiaus žmones ar būti susijusios su įvairiomis ligomis. Dėl šios priežasties, svarbu į jas laiku atkreipti dėmesį bei gauti reikiamą gydymą.

Dažniausios ligos – gingvitas ir periodontitas

Viena iš dažniausiai pasitaikančių dantenų ligų yra gingvitas (dar vadinamas tiesiog dantenų uždegimu). Nepaisant to, kad pirminėse ligos stadijose gingvitas skausmo beveik nesukelia, šis sutrikimas gali pasireikšti kraujuojančiomis, per daug jautriomis, labai minkštomis dantenomis bei nemaloniu burnos kvapu.

Negydomas jis apima ne tik dantenas, bet ir aplink esančius audinius ar kaulinį audinį. Ši uždegimo forma vadinama periodontitu. Laikui bėgant, prie dantų susidaro kišenės (nuo danties atšokusios dantenos), į kurias patenka maisto likučių bei apnašų. Ligą atpažinti galima ir iš dantų besiveržiančiais pūliais, kurie pasimato šiek tiek paspaudus dantenas. Blogiausia tokios ligos baigtis – kaulinės atramos praradimas, dėl kurio gali būti netenkama dantų.

Svarbu atsiminti, kad lėtinis periodontitas gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau periodonto ligos ypač kamuoja peržengusius 30 metų. Tiesa, net pusei vyresnių nei 18 metų amžiaus žmonių jau pasireiškia pirmieji dantenų uždegimo požymiai.

Šios ligos, kad ir kokioje stadijoje bebūtų, kenkia ne tik burnos sveikatai, bet ir bendrai žmogaus sveikatai: padidėja insulto, infarkto tikimybė, sunkiau kontroliuojamas cukrinis diabetas, paūmėja artritas, reumatas.

Kas sukelia dantenų ligas?

Gingivitą ir periodontitą gali sukelti įvairūs veiksniai. Santenų skausmai ir išsivysčiusios ligos dažnai kyla dėl netinkamo higienos laikymosi, kuris paspartina dantų apnašų ir kenkiančių bakterijų susidarymą. Ne mažesnės įtakos gali turėti ir paveldimumas, nuolatinės, chroniškos žarnyno trakto, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, endokrininės sistemos sutrikimai. Be to, dantenų ligas gali sukelti stresas bei nevisavertė mityba. Rūkymas spartina kaulo struktūros netekimą 6 kartus.

Svarbu – profesionali priežiūra

Ir įprasto dantenų uždegimo, ir periodontito galima išvengti. Toliau aprašome, kaip rūpintis burnos sveikata taip, kad natūraliais ir sveikais dantimis galėtumėte džiaugtis kuo ilgiau.

Kruopštus dantų valymas. Valytis dantis rekomenduojama bent 2 kartus per dieną, tam skirti – 2-3 minutes. Geriausiai apnašas pašalina vieno danties šepetėlis. Jeigu kenčiate nuo uždegimo arba periodontito ligų, naudokite minkštą šepetėlį. Taip pat svarbu nepamiršti vaškuoto tarpdančių siūlo, kuriuo užtikrinama kontaktinių paviršių švara, būtini tarpdančių šepeėtliai, irigatorius.

Reguliari burnos higiena. Norint, kad skausmai neužkluptų netikėtai, verta bent kartą per metus apsilankyti pas profesionalų burnos higienistą. Tokios procedūros metu nuvalomos tiek kietos, tiek minkštos ar pigmentinės apnašos, nupoliruojami dantys, plombos, įvertinama vidaus ertmės audinių būklė, nulyginamos dantų šaknys bei konsultuojama svarbiais burnos priežiūros klausimais. Tinkamai atliekama burnos higiena padeda apsisaugoti nuo karieso, periodontito, erozijos, kitų ligų ir problemų.

Kieto maisto valgymas. Siekiant sulėtinti apnašų susidarymą, rekomenduojama valgyti pakankamai daug kietos tekstūros maisto produktų, pavyzdžiui, vaisių ar daržovių. Žinoma, jeigu dantys yra silpni ar jautrūs, nereikėtų piktnaudžiauti sunkiai sukramtomais riešutais. Tačiau valgant tik košes ar kitą minkštą maistą dantys nevisiškai atlieka kramtymo funkciją, todėl ant jų gali sparčiau kauptis apnašos.

Svarbiausia – nerūkyti ir vengti tokio maisto kaip saldumynai, lipnus maistas ir gazuoti gėrimai.

Jeigu kamuoja varginantys bei nemalonūs dantenų skausmai, apsilankykite Vivus Sanus odontologijos klinikoje, kurioje teikiamos profesionalios įvairių specialistų paslaugos, naudojama moderni įranga bei išsamūs laboratoriniai tyrimai. Pasirūpinkite burnos sveikata ir išvenkite erzinančių ligų!

Paslaugų, apmokamų PSDF biudžeto lėšomis sąrašą rasite čia