Darbo laikas: I–V 8–20 h; VI-VII 9–20 h
  Kontaktai: +37065064996, +37045503646, +37063600607

Širdies echoskopija

Atnaujinta: 2023 23 lapkričio, 04:09

Širdis – vienas svarbiausių žmogaus kūno organų, nuo kurio veikimo priklauso ne tik mūsų savijauta, sveikata, bet ir gyvybė. Laiku susirūpinę savo širdimi, galime jai padėti, o kardioechoskopija padeda įvertinti širdies būklę ir pritaikyti gydymą. Tyrimas gali būti atliekamas esant tam tikriems nusiskundimams ar profilaktiškai, leidžia anksti pastebėti širdies veiklos sutrikimus.

Širdies echoskopija, kas tai?

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos nusineša bene daugiausiai gyvybių, todėl daug kalbama apie apie tai, kokia didelė yra širdies tyrimų reikšmė. Nepaisant to, daugeliui pacientų kyla klausimas, kas tai yra kardioechoskopija. Tai širdies tyrimas, kurio metu yra vertinama širdies vožtuvų būklė, raumens susitraukimo jėga, širdies ertmių dydžiai ir raumens pokyčiai. Tyrimas yra visiškai neskausmingas ir greitas, tačiau labai informatyvus.

Kada rekomenduojamas šis tyrimas?

Iš tikrųjų rekomenduojama profilaktiškai kardioechoskopiją atlikti kiekvienam, net ir neturint nusiskundimų bei gerai jaučiantis. Tyrimas itin rekomenduojamas tiems pacientams, kurie susiduria su tokiais rizikos veiksniais kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, aukštas kraujo spaudimas, antsvoris, genetinis polinkis į širdies ligas.
Pasitarkite dėl tyrimo su savo gydytoju ir jis rekomenduos, kada jį reikėtų atlikti. Remiantis bendromis rekomendacijomis, profilaktiškai širdies kardioechoskopija yra rekomenduojama kartą per metus.

Ką parodo širdies echoskopija?

Širdies echoskopija gali parodyti širdies anatominius pakitimus, funkcijos ypatumus, raumens susitraukimo jėgą. Šis tyrimas yra skiriamas visiems pacientams, turintiems širdies nepakankamumo požymių, kamuojamiems dusulio.
Tyrimo metu naudojama speciali įranga. Nustatomos tam tikros reikšmės, o gydytojas įvertina, ką parodo skaičiai, ar rodikliai atitinka normos ribas. Kardioechoskopija leidžia nustatyti tam tikras širdies būkles ir galimybes, sutrikimus, ydas. Taip pat nustatomi ertmių dydžiai, pertvarų defektai. Kardioechoskopijos metu galima nustatyti, ar pacientui yra buvęs miokardo infarktas, taip pat gydytojas gali pastebėti aneurizmas, auglius, skysčio perteklių ar stygių perikarde. Šio tyrimo reikšmė yra itin didelė, nes jis suteikia gydymui svarbios informacijos.

Dažniausios širdies ligos

Širdies ligos yra gana dažnos, tačiau rimtesni simptomai pasireiškia gana retai. Įtarti miokardo infarktą galima iš tokių simptomų kaip stiprus skausmas ar spaudimas širdies srityje, kairiosios rankos, kaklo, žandikaulio tirpimas. Tokia būsena trunka apie 10 minučių ir reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Kaip atliekamas širdies echoskopijos tyrimas?

Kardioechoskopija yra neinvazinis tyrimas, kuris visiškai neskausmingas, tad tikrai neverta bijoti. Tyrimo metu naudojama speciali įranga: krūtinės zona patepama specialiu geliu ir uždedamas daviklis, kuris siunčia ultragarso bangas. Jos atsispindi ir sugrįžta atgal į daviklį – taip atkuriamas širdies vaizdas ekrane ir gydytojas gali atlikti apžiūrą.
Tyrimas trunka keliolika minučių ir yra visiškai nekenksmingas, rezultatai pateikiami iš karto. Širdies echoskopija neturi jokių kontraindikacijų, todėl tyrimą gali atlikti visi pacientai. Gaunami duomenys yra tikslūs ir informatyvūs, todėl gydytojai dažnai rekomenduoja šį tyrimą atlikti profilaktiškai, ypač tiems pacientams, kurie susiduria su rizikos veiksniais.

Kaip pasiruošti širdies ultragarsiniam tyrimui?

Specialus pasiruošimas kardioechoskopijos tyrimui nėra būtinas, tačiau rekomenduojama atvykti pailsėjus, ramios būsenos. Prieš tyrimą nereikia badauti ar riboti skysčių suvartojimo. Vis dėlto patariama prieš tyrimą nevartoti alkoholio, nerūkyti – tai gali dirbtinai padidinti širdies ritmą. Tyrimo metu pacientui rekomenduojama atsipalaiduoti ir nejudėti, kad gydytojas galėtų atlikti tikslią apžiūrą.