Darbo laikas: I–V 8–20 h; VI-VII 9–20 h
  Kontaktai: +37065064996, +37045503646, +37063600607

Veloergometrija

Atnaujinta: 2023 23 lapkričio, 04:15

Veloergometrija – ne visiems girdėtas pavadinimas, tačiau šį tyrimą turėtų profilaktiškai atlikti kiekvienas, kuris nori išlikti sveikas ir gerai jaustis. Tyrimo metu daromas fizinio krūvio mėginys ir gaunama reikšmingų rezultatų, kurie padeda įvertinti ligų riziką, pasirinkti tinkamą krūvį fizinei veiklai.

Veloergometrija – kas tai?

Daugeliui pacientų kyla klausimas, kas tai yra veloergometrija. Tai tyrimas, kurio pavadinimas siejasi su lotynišku dviračio pavadinimu ir taip yra tikrai ne veltui – šio tyrimo metu naudojamas ir specialus dviratis, vadinamas veloergometru.

Veloergometrijos tyrimo metu yra registruojama EKG. Pacientas turi atlikti gydytojo paskirtą fizinį krūvį, mindamas specialų stacionarų medicininį dviratį. Tiek fizinio krūvio metu, tiek po jo yra stebimi širdies rodikliai, kvėpavimas, kraujospūdis, bendra paciento būklė. Gauti rezultatai registruojami, juos gydytojas įvertina po tyrimo.

Kam ir kada rekomenduojama atlikti veloergometrijos tyrimą?

Iš tikrųjų veloergometrijos tyrimas yra rekomenduojamas visiems. Tyrimo profilaktika yra naudinga siekiant išvengti ligų, aktyviai sportuojant ar ketinant pradėti sportuoti. Tyrimas leidžia įvertinti paciento fizines galimybes, raumenų išsivystymą, o remiantis duomenimis galima parinkti saugų fizinį krūvį ir pasiekti geresnių rezultatų sportuojant.

Tiesa, yra tam tikrų kontraindikacijų, kai veloergometrijos tyrimas nėra rekomenduojamas:

  • ūminis miokardo infarktas;
  • didelės rizikos nestabili krūtinės angina;
  • infekcinis endokarditas;
  • aortos stenozė su klinikiniais simptomais;
  • nekontroliuojama aritmija, sukelianti hemodinamikos sutrikimą;
  • dekompensuotas širdies nepakankamumas;
  • ūminė plaučių arterijos embolija;
  • ūminės nekardiologinės būklės;
  • ūminis miokarditas ar perikarditas;
  • fizinė negalia.

Taip pat tyrimas ne visada gali būti atliktas, jei pacientas turi elektrolitų pusiausvyros sutrikimų, vidinio laipsnio vožtuvų stenozių, psichikos sutrikimų, apsunkinančių bendravimą, pasireiškia prieširdžių virpėjimas ar hipertrofinė kardiomiopatija. Dėl tikslių tyrimo kontraindikacijų individualiu atveju pasikonsultuokite su gydytoju.

Kaip pasiruošti šiam tyrimui?

Pasiruošimas veloergometrijos tyrimui apima kelis svarbius etapus. Prieš procedūrą reikėtų keletą valandų nevalgyti ir nerūkyti. Taip pat pacientai turėtų atvykti tinkamai apsirengę – tyrimo metu reikėtų dėvėti patogią aprangą ir avalynę, tinkamą sportui.
Taip pat svarbus ir vaistų vartojimas. Gydytojas informuos, kokių vaistų prieš tyrimą reikėtų nevartoti, tačiau paprastai 1-5 dienoms ribojamas ilgo poveikio nitratų, kalcio kanalo blokatorių, adrenoblokatorių, širdį veikiančių glikozidų ir amiodarono vartojimas.
Atvykus atlikti tyrimo, pacientas bus supažindintas su mėginio tikslais, kartu su gydytoju aptars visą tyrimo eigą. Pacientui suteikiama laiko adaptuotis prie tyrimo įrangos ir pasirengti treniruotei. Ramybės būsenoje užrašoma EKG.

Kiek laiko trunka veloergometrijos tyrimas?

Veloergometrijos tyrimo trukmė yra individuali, nes fizinį krūvį gydytojas parenka atsižvelgdamas į individualius paciento rodiklius. Kiek trunka tyrimas, sužinosite tik atvykę apžiūrai, nes gydytojas įvertins ūgį, svorį, rekomendacines fizinio krūvio normas ir kt. Nepriklausomai nuo trukmės, tyrimas kaina nesiskiria. Dažniausiai visas veloergometrijos tyrimas trunka iki 30-60 min.